Haber

Millet Partisi’nden YSK’ya tepki: ‘Siyasileşmenin işaretidir’

Millet Partisi Genel Başkanı Cuma Nacar, parti isimlerinin ittifak ismi olarak kullanılmasına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptıkları itirazın Altı Tablo tarafından reddedilmesine tepki gösterdi.

Nacar, YSK huzurunda yaptığı açıklamada, Altı Levha’nın Millet İttifakı adını kullanmasının hak ve hukuka aykırı olduğunu savundu.

Altı Levha’yı oluşturan partilerin liderlerinden Millet İttifakı adını kullanmamalarını istediklerini belirten Nacar, ittifakın bu konuda herhangi bir değişiklik yapmaması üzerine geçen yıl Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını hatırlattı. Nacar, Anayasa Mahkemesi’nden “Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin ittifak protokolünü önce YSK’ya sunmaları gerektiği” cevabını aldıklarını, ardından protokolün sunulmasının ardından YSK’ya başvurduklarını belirtti.

Başvurularının YSK tarafından reddedildiğini kaydeden Nacar, şunları kaydetti:

“Gerekçeli ret kararını az önce okudum. Bu kararın hukuka ve hatta YSK’nın kendi kararlarına bile aykırı olduğunu gördük. Çünkü muhalefet şerhini yazan çok değerli iki yüksek yargıç, ‘Tıpkı kullanımda olduğu gibi’ dediler. Bir tarafın isminin başka bir parti tarafından kullanılması kanuna aykırıdır, ittifak ismi olarak kullanılması da kanuna aykırıdır.’ “Türk milletinin huzurunda o iki yüce yargıcın önünde tebrik ve takdirle saygıyla eğiliyorum. Ancak bu, YSK’nın politize edildiğinin bir göstergesidir. Millet Partisi’nin iktidarında, Gazi Meclis’in ve aziz milletimizin hür iradesiyle YSK’nın kararları artık kesinleşmeyecek ve Anayasa yargısının denetimine tabi olacaktır.” ” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu