Ekonomi

Mutfakta Tesisat Dönüşümü 25 M3 Doğalgaz Neredeyse Bedava

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz gazının devreye alma töreninde müjdelediği uygulamaya ilişkin 1 Mayıs 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararname kapsamında, aylık 25 metreküp doğalgazın devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. 1 Mayıs’tan itibaren bir yıl boyunca doğal gaz tüketilecek. Artık doğalgaz abonesi olmayan vatandaşlar da bedava doğalgazdan yararlanmak, mutfakta yemek pişirmek ve sıcak su tüpünden çok daha ekonomik olan doğalgaza geçmek için araştırmalara başladı. Aksa Doğal Gaz Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Müdürü Şinasi Gölbaşı, soruları ve sıkça sorulan soruları yanıtladı.

Karadeniz gazı yurdun dört bir yanında bayram havası yarattı. Evlerinin önünde doğal gaz hattı bulunan vatandaşlar, dilerlerse sadece mutfakta doğalgaz dönüşümü yaparak bir yıl boyunca her ay 25 metreküp doğalgazdan bedava yararlanabilecek. Evin her yerinde sadakatle kullanılabilen doğalgaz, sadece mutfakta yemek pişirmek, banyoda ise sıcak su için tercih edilebiliyor.   üstelik sadece mutfakta doğalgaz kullanımı için tüm evin doğalgaz dönüşüm işlemlerinden geçmesine gerek kalmıyor; Kesintisiz güç kaynağı, mutfakta doğalgaz borusunun bitmesi sorununa da çözüm sunuyor.   Peki bir yıl içerisinde 25 m3 bedava doğal gazdan yararlanmak isteyen vatandaşlar abonelik sürecinde nelere dikkat etmeli? Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz’ın Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Müdürü Şinasi Gölbaşı, bütçe dostu doğal gazın faydalarını ve dönüşümün ancak mutfakta yapılabileceğini anlattı.

Bağlantı tutanağı imzalanmalıdır

Evinin tamamında veya sadece mutfağında ısınmak için doğalgaza dönüştürmek isteyenler için öncelikle bulundukları bölgeye doğalgaz verilip verilmediğini kontrol etmenin değerli olduğunu belirten Gölbaşı, “Eğer Vatandaşlar ikamet ettikleri yerde doğal gaz hattı geçiyorsa, doğal gaz dağıtım şirketine başvurarak ve ilişki sözleşmesi imzalayarak abonelik işlemlerini başlatabilirler. 25 metreküp bedava doğal gaz fırsatından yararlanmak isteyenler, düşük dönüştürme maliyeti ile sadece mutfakta doğal gaz dönüşümü gerçekleştirirken, 25 metreküp doğal gazdan 1 yıl boyunca bedava yararlanırken, neredeyse maliyetsiz bir dönüşüm elde ediyor. dönüştürmek. Kararname çerçevesinde yayınlanan Tarz ve Vakıflara göre vatandaşlar 1 Mayıs 2024 tarihine kadar toplam 275 m3 doğalgaz desteğinden yararlanabilecek. Bu matrahın hane başına yaklaşık değeri 1.800-2.000 TL olacak. Mutfağında tüpgaz kullanan ve ayda bir tüp tüketen bir evde tüpgaz maliyeti yılda 4.200 TL olarak hesaplanıyor. Yıllık doğalgaz desteği ve tüp maliyeti 6.000 TL’yi aşıyor. Sadece mutfakta kullanım ve tesisatın sıcak suya dönüştürülmesi bu fiyatın altında olacağından vatandaşlarımız bu fırsattan faydalanabilir.”

Sertifikalı şirket gerekli

Abonelik işlemlerinden sonra tesisatın proje ve montaj işlerinin yapılabilmesi için sertifikalı bir tesisat firması ile anlaşma yapılması gerektiğinin altını çizen Gölbaşı, “Sertifikalı firmaların listesi müşteri veya müşteriyi kayıt eden kişiden istenebilir. bu listeye Aksa Doğalgaz internet sitesinden ulaşılabilir. Üstelik sadece mutfakta doğalgaz dönüşümü yapmak isteyenlerin tüm evini tesisata çevirmesine gerek yok.”

Mutfakta tüpten 4,5 kat daha ekonomik

Gölbaşı, doğal gaz yakıldığında kurum, kurum gibi kalıcı atık bırakmadığını söyledi. Doğalgazın konutları ve çevreyi kirletmediğini belirten Gölbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal gaz kullanan şehirlerde hava kirliliği önemli ölçüde azalırken, şehirler doğalgaz ile nefes alıyor. Bu nedenle daha yaşanabilir bir gelecek için değerli bir role sahip olan doğal gaza geçiş yapan aboneler, ısınmada ithal kömüre göre 3,5*, elektriğe göre 4,5 kat*, elektrik kesintisinin sona erdiği bir yıl sonunda ise Bedava doğalgaz kullanımı sona erecek, mutfakta yemek pişirip ısınabilecekler. İsterlerse evlerinin her odasında, isterlerse sadece mutfakta doğalgazı tüpte sudan 4,5 kat* daha tasarruflu kullanabiliyorlar.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberazdavay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu